Sensores de Campo Magnético Pepperl Fuchs MMB70-12GH50-1N-V1 NAMUR 70 mm
Sensor de Campo Magnético Pepperl Fuchs MMB70-12GH50-1N-V1 NAMUR 70 mm
Modelo:MMB70-12GH50-1N-V1
Principais recursosSensores de Campo Magnético Pepperl Fuchs MMB70-12GH50-1N-V1 NAMUR 70 mm
Marca: Pepperl Fuchs
Modelo: MMB70-12GH50-1N-V1
Referência: 70108302
Technical Data
General specifications
Switching function Normally open (NO)
Output type NAMUR
Rated operating distance sn 5 ... 70 mm
Installation flush in non-magnetic metal
Output type 2-wire
Nominal ratings
Nominal voltage Uo 8.2 V (Ri approx. 1 kΩ)
Switching frequency f 0 ... 1000 Hz
Current consumption
Magnet detected ≥ 2.5 mA
Magnet not detected ≤ 1 mA
Switching state indicator LED, yellow
Functional safety related parameters
Technical Data
MTTFd 2828 a
Mission Time (TM) 20 a
Diagnostic Coverage (DC) 0 %
Compliance with standards and directives
Standard conformity
NAMUR EN 60947-5-6:2000
Standards EN 60947-5-2:2007
EN 60947-5-2/A1:2012
Approvals and certificates
IECEx approval
Equipment protection level Ga IECEx TUN 20.0007
Equipment protection level Da IECEx TUN 20.0007
ATEX approval
Equipment protection level Ga TÜV 20 ATEX 241336
Equipment protection level Da TÜV 20 ATEX 241336
Ambient conditions
Ambient temperature -25 ... 70 °C (-13 ... 158 °F)